Želva pro radost

Radek Klezla

Informace o chovu želv

Jídelníček suchozemských želv

Hlavní složku potravy v letním období doporučuji - pampelišku (jako seno, želvy přes zimu nepřijímají pouze želvy pardálí), dále jetel luční, jitrocel nebo žebříček.

Hlavní složkou potravy v zimním období je pekingské zelí, čínské zelí, rukola, polníček, granule, čekanka, římský salát - ledový salát podávat jen občas. Pozor všem chovatelům - hlávkový salát nepodávat vůbec! Nevhodná strava může želvu otrávit!

Ovoce jako doplněk stravy cca 1-2x za měsíc.

Granule 1-4x týdně dle dostupnosti čerstvé potravy. Granule je potřeba namočit alespoň na 2-5 minut do vody, aby se nasákly vodou, poté nabobtnají a změknou a želva je bez problému zkonzumuje.

Výběr granulí je leckdy obtížný, neb každá želva se k dané potravě staví jinak. Je tedy možné ze začátku experimentovat, ale pozor, vždy pouze s kvalitním krmivem.

Co se vitamínů týče, pro suchozemské želvy je velmi důležitý vápník. V obchodech se dá zakoupit např. Vitamix a podobné vitamíny pro plazy, ale ty já nedoporučuji, a používám čistý přírodní vápník osvědčený spoustou chovatelů suchozemských želv. Vápník se podává na potravu (doporučuji lehce posypat potravu každý den nebo alespoň každý třetí den).

Jako dávkovač používám cukřenku nebo kbelík s víkem kde lze potravu obalit, které se dájí zakoupit v domácích potřebách. 
Zdroje přírodních vitamínů jsou např. sépiová kost, drcené skořápky, přírodní vápenec apod...
 
V obchodech také naleznete širokou škálu vitamínů a různých preparátů ve formě kapiček. Tuto variantu ale nedoporučuji pro chemicky zpracovaná barviva, nekvalitní složení aj.


Koupání želv

Želvu je zapotřebí pravidelně koupat, klidně každý den, nebo alespoň (1 - 2x týdně). Koupání je důležitá pro chov želv aby se důkladně vyprázdnily odvápnily a nabrali dostatečnou vlhkost pokud ji želvy nemají, snadno můžou nastat komplikace zdravotního stavu případně nemoce a nejsou ve své kůži nemají chuť k jídlu a pod. Proto je důležité želvě v teráriu dopřávat každý den čerstvou a čistou vodu.

Teplota vody by měla byt okolo 30°C neboli v teplotě v které se nachází. Doba koupání cca 30 min. dle podmínek a chování želvy. Hloubka vody maximálně do poloviny krunýře a však nesmí želva plavat na hladině jinak želvu zbytečně stresujeme.


Zimování želv

Rozhodně doporučuji v případě kdy na želvu není už tolik času tak bych přistoupit k zazimování . Ale pouze v případě pokud máte na to vhodné podmínky, doporučuji želvu zimovat v okolní teplotě 0-5°C např. sklep, garáž a pod. Můsíte ale brát na vědomí že každé zimování je riskantní a u mláďat nýbrž. Samozdřejmě želvy zimování k životu nepotřebují pokud je držíte stále v temperované teplotě okolo 20°C fungují celoročně s tím že si daji útlumné období v rozmezí tří neděl. Zda se rozhodnete zimovat doporučiji se nejprve obrátit na zkušeného chovatele.


Určení pohlaví

Určení pohlaví u mláďat je leckdy nepřesný, pohlaví lze určit až u velikosti 12-15cm což želvy mohou dorůst optimálně už 4 až 8 rok samozdřejmně dle podmínek chovu a stravy.

V teráriu rostou želvy rapidně rychle, ve venkovním výběhu dosáhnou pohlavní dospělosti až 8 rok. V přírodě je tento proces min 2-3x pomalejší takže pohlavní dospělost v přírodě může být až 20 rok. Ale šance obou pohlaví je možný když budou želvy vyrůstat alespoň ve dvou spolu v teráriu od malička.

Samička ma krátký ocásek s rovinatým plastronem samec má delší ocas podlouhlím trnem a propadlejší plastron-(spodni část krunýře). Taky podle nadocasního štítku a šupin na zadních končetinách lze poznat pohlaví.


Venkovní výběh

Pokud je venku teplo tak želvičky můžou jít ven. 
 
želva bude potřebovat bezpečnou venkovní ubikaci pro teplejší počasí.
 To musí být zabezpečeno proti ptákům, kočkám psům a dalším predátorům.  Také by mělo mít nějaký úkrit, přístřešek,  boudu aby při velkých horkách, dešťu se měla kam schovat. Ubikace by měla být umístěna v oblasti, která přijímá jak slunce tak stín   

Venkovní výběh je možné vyrobit například

  • Cihla květinový záhon
  • Převedené dětské pískoviště
  • Latě, hranoly, pletivo
  • Účel výběhu by měl být dostatečně vysoký, aby se zabránilo aby želva přelezla ven nebo se podhrabala

Doporučuji želvičku dát do venkovního výběhu z kombinací terária od června do konce srpna pokud želvu nechcete zimovat.


Povinná registrace (CITES)

CITES = Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. Byla sjednána v roce 1973 ve Washingtonu. Jejím cílem je ochrana ohrožených druhů živočichů a rostlin před hrozbou vyhubení v přírodě z důvodu nadměrného využívání pro komerční účely. Úmluva reguluje zejména obchod s exempláři ohrožených druhů získaných z volné přírody, kontroluje však i obchod s živočichy odchovanými v zajetí nebo člověkem vypěstovanými rostlinami druhů, které jsou v přírodě ohroženy. V současné době má úmluva 175 smluvních stran, Česká republika je smluvní stranou od 1.1.1993 (od 28.5.1992 jako bývalá ČSFR).


Co z toho vyplívá pro nového majitele?


Ze zákona je povinnost želvu zaregistrovat a to ve lhůtě do 30 dnů od zakoupení. Zaregistrování je BEZPLATNÉ. V případě zakoupení čipované želvičky jednou zaregistrujete a dále už s úřady nemáte žádné starosti. Pokud želva není čipovaná, musíte pravidelně dokumentovat možnou změnu kresby spodní části krunýře (plastronu) a dokládat na příslušném Krajském úřadě (odbor životního prostředí a zemědělství). Po smrti se želva musí zase odhlásit.

Více fotografií ohledné Cites dokumentů naleznete v galerii želvy

Seznam krajských úřadů kde želvičky registrovat

PRAHA - odbor ochrany přírody  Adresář úřadů v Hlavním městě Praze Adresář úřadů ve Středočeském kraji Adresář úřadů v Jihočeském kraji Adresář úřadů v Plzeňském kraji Adresář úřadů v Karlovarském kraji Adresář úřadů v Ústeckém kraji Adresář úřadů v Libereckém kraji Adresář úřadů v Kraji Vysočina Adresář úřadů v Královéhradeckém kraji Adresář úřadů v Pardubickém kraji Adresář úřadů v Jihomoravském kraji Adresář úřadů ve Zlínském kraji Adresář úřadů v Olomouckém kraji Adresář úřadů v Moravskoslezském kraji  
Jungmannova 35/29
111 21 Praha 1
Tel.: 236 004 111

STŘEDOČESKÝ KRAJ
Zborovská 81/11
150 21 Praha 5
Tel.: 257 280 11

ÚSTECKÝ KRAJ
Velká Hradební 3118/48
400 02 Ústí nad Labem
Tel.: 475 657 111

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Wonkova ul. 1142
500 02 Hradec Králové
Tel.: 495 817 209, 844 842 842

PLZEŇSKÝ KRAJ
Škroupova 18
306 13 Plzeň
Tel.: 377 195 111

JIHOČESKÝ KRAJ
U Zimního stadionu 1952/2
370 76 České Budějovice
Tel.: 386 720 111

PARDUBICKÝ KRAJ
Komenského náměstí 125
532 11 Pardubice
Tel.: 466 026 11

KARLOVARSKÝ KRAJ
Závodní 353/88
360 21 Karlovy Vary
Tel.: 353 502 111-2

LIBERECKÝ KRAJ
U Jezu 642/2a
461 80 Liberec 2
Tel.: 485 226 111

KRAJ VYSOČINA
Žižkova 57
587 33 Jihlava
Tel.: 564 602 111

JIHOMORAVSKÝ KRAJ
Žeretínovo nám. 3/5
601 82 Brno
Tel.: 541 651 111

OLOMOUCKÝ KRAJ
Jeremenkova 40a
779 11 Olomouc
Tel.: 585 508 111

MORAVSKOSLEZKÝ KRAJ
28.Řijna 117
702 18 Ostrava
Tel.: 595 622 222

ZLÍNSKÝ KRAJ
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín
Tel.: 577 043 111

Chov želv

informace o chovu želv

Aby se chov vydařil, je třeba želvy dobře zabydlet v teráriu nebo venkovním výběhu. Chov v akvárium nedoporučuji, jelikož želvy nemají dostatek vzdušné vlhkosti a okolní teploty, které k bezproblémovému chovu nutně potřebují. Je na každém, jak se k chovu suchozemských želv postaví, terária mám na profesionální úrovni vybavená jak v základu tak i v profi výbavě - nalézt je můžete v sekci  Fotogalerie teraria 

krmeni1.jpg

Jídelníček suchozemských želv

Hlavní složku potravy v letním období doporučuji - pampelišku (jako seno, želvy přes zimu nepřijímají pouze želvy pardálí), dále jetel luční, jitrocel nebo žebříček...

Více

koupani.jpg

Koupání želv

Želvu je zapotřebí pravidelně koupat, klidně každý den, nebo alespoň (1 - 2x týdně). Koupání je důležitá pro chov želv aby se důkladně vyprázdnily odvápnily a nabrali dostatečnou vlhkost...

Více

zazimovani.jpg

Zazimování želv

Ale pouze v případě pokud máte na to vhodné podmínky, doporučuji želvu zimovat v okolní teplotě 0-5°C např. sklep, garáž a pod. ...

Více

urceni_pohlavi.jpg

Určení pohlaví

Určení pohlaví u mláďat je leckdy nepřesný, pohlaví lze určit až u velikosti 12-15cm což želvy mohou dorůst optimálně už 4 až 8 rok samozdřejmně dle podmínek chovu a stravy...

Více

krmeni.jpg

Venkovní výběh

Pokud je venku teplo tak želvičky můžou jít ven.  Želva bude potřebovat bezpečnou venkovní ubikaci pro teplejší počasí. To musí být zabezpečeno proti ptákům, kočkám psům...

Více

c-i-t-e-s.jpg

Povinná registrace (CITES)

Ze zákona je povinnost želvu zaregistrovat a to ve lhůtě do 30 dnů od zakoupení. Zaregistrování je BEZPLATNÉ. V případě zakoupení čipované želvičky jednou zaregistrujete...

Více